Members of the Order of British Columbia

British Columbia recognizes outstanding citizens with the Order of British Columbia for their achievement, excellence or distinction in any field. The Order represents the highest form of recognition the Province can bestow to its citizens. Appointees become members for the rest of their lives.

Members of the Order of British Columbia 2021

Read the latest Order of British Columbia announcements.

View all past honours and recipients. Biographies reflect achievements at time of appointment.

2019 ceremony

2018 ceremony


List of all Members of the Order

Click the arrows on the table below to sort by year, name, region or category.

Year First Name Last Name Region Category
2021 Joe Alphonse Cariboo Indigenous Reconciliation
2021 Joe Average Mainland/Southwest Arts and Culture
2021 Brenda Baptiste Thompson/Okanagan Arts and Culture
2021 Frances Belzberg Mainland/Southwest Community Leadership
2021 Debra Braithwaite Vancouver Island/Coast Public Service
2021 Ajay Dilawri Mainland/Southwest Business
2021 Debra Doucette Mainland/Southwest Community Leadership
2021 Bonnie J. Fraser Henry Vancouver Island/Coast Public Service
2021 Carol Lee Mainland/Southwest Community Leadership
2021 James McEwen Mainland/Southwest Science and Technology
2021 Andrew Petter Vancouver Island/Coast Public Service
2021 Dolph Schluter Mainland/Southwest Science and Technology
2021 Poul Sorensen Mainland/Southwest Science and Technology
2021 Arran Stephens Mainland/Southwest Business
2021 Ratana Stephens Mainland/Southwest Business
2021 Marvin Storrow Mainland/Southwest Indigenous Reconciliation
2020 Shashi Assanand Mainland/Southwest Community Leadership
2020 Ryan Beedie Mainland/Southwest Community Leadership
2020 Michael Bublé Mainland/Southwest Arts and Culture
2020 Shirley Chan Mainland/Southwest Community Leadership
2020 Neil Cook Kootenay Volunteer Service
2020 Paul George Mainland/Southwest Environment/Conservation
2020 Rusty Goepel Mainland/Southwest Business
2020 John Malcolm Horton Mainland/Southwest Arts and Culture
2020 Mel Krajden Mainland/Southwest Science and Technology
2020 Janet Nadine Mort Vancouver Island/Coast Education
2020 Tracy Porteous Mainland/Southwest Community Leadership
2020 Carole Taylor Mainland/Southwest Public Service
2020 Ruth Williams Thompson/Okanagan Community Leadership
2019 Dave Brewer Mainland/Southwest Volunteer Service
2019 John Brink Cariboo Business
2019 Patricia Carney Vancouver Island/Coast Public Service
2019 Ronald Cliff Mainland/Southwest Volunteer Service
2019 Jane Coop Mainland/Southwest Arts and Culture
2019 Lynda Farmer Vancouver Island/Coast Community Leadership
2019 Murray Farmer Vancouver Island/Coast Community Leadership
2019 David Kampe Thompson/Okanagan Community Leadership
2019 Scott McIntyre Mainland/Southwest Arts and Culture
2019 Judy McLean Mainland/Southwest Public Service
2019 Bruce McManus Mainland/Southwest Science and Technology
2019 Kimit Rai Mainland/Southwest Volunteer Service
2019 Susan Tatoosh Mainland/Southwest Community Leadership
2019 Tamara Vrooman Mainland/Southwest Business
2019 Carl Walters Mainland/Southwest Science and Technology
2018 Deborah Abbey Mainland/Southwest Business
2018 David Anderson Vancouver Island/Coast Environmental
2018 Domenic Cuccione Mainland/Southwest Community Leadership
2018 Brian Fehr Cariboo Business
2018 Anne Giardini Mainland/Southwest Professions and other occupations
2018 Tracey Herbert Vancouver Island/Coast Community Leadership
2018 Andrew Way Yin Joe Mainland/Southwest Community Leadership
2018 Percy Joe Thompson/Okanagan Public Service
2018 Mary Kitagawa Mainland/Southwest Community Leadership
2018 Brenda Martens Mainland/Southwest Environmental
2018 George Melville Thompson/Okanagan Community Leadership
2018 William (Bill) Millerd Mainland/Southwest Arts and Culture
2018 Brian Minter Mainland/Southwest Community Leadership
2018 Carey (Ha-yalth-kingeme) Newman Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2017 Joseph James Arvay Vancouver Island/Coast Professions and other occupations
2017 Gary Birch Mainland/Southwest Science and Technology
2017 James Byrnes Mainland/Southwest Arts and Culture
2017 Elaine Carty Mainland/Southwest Professions and other occupations
2017 Lance Finch Mainland/Southwest Professions and other occupations
2017 Jiri Frohlich Mainland/Southwest Professions and other occupations
2017 Stanley Hamilton Mainland/Southwest Arts and Culture
2017 Rosamund Louise Harrison Mainland/Southwest Professions and other occupations
2017 Roslyn Kunin Mainland/Southwest Business
2017 Tim Manning Thompson/Okanagan Business
2017 Sarah Morgan-Silvester Mainland/Southwest Community Leadership
2017 Wendy Morton Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2017 Paul Myers Mainland/Southwest Business
2017 Wally Oppal Mainland/Southwest Public Service
2017 Neil Sterritt Cariboo Community Leadership
2017 Jennifer Wade Mainland/Southwest Volunteer Service
2016 Janet Austin Mainland/Southwest Community Leadership
2016 Kim Baird Mainland/Southwest Community Leadership
2016 Beverley Boys Mainland/Southwest Sports and Recreation
2016 Allen Eaves Mainland/Southwest Science and Technology
2016 Frank Giustra Mainland/Southwest Business
2016 John Mann Mainland/Southwest Arts and Culture
2016 Saleema Noon Mainland/Southwest Community Leadership
2016 Cornelia Hahn Oberlander Mainland/Southwest Environmental
2016 J. Pauline Rafferty Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2016 Sandra Richardson Vancouver Island/Coast Community Leadership
2016 Robert Robinson Mainland/Southwest Communications
2016 Brian R.D. Smith Vancouver Island/Coast Community Leadership
2016 Marjorie White Mainland/Southwest Community Leadership
2016 Peter Wong Mainland/Southwest Community Leadership
2016 Eric Yoshida Mainland/Southwest Professions and other occupations
2015 Ron Burnett Mainland/Southwest Arts and Culture
2015 Tim Collings Mainland/Southwest Science and Technology
2015 Ginny Dennehy Mainland/Southwest Community Leadership
2015 Kerry Dennehy Mainland/Southwest Community Leadership
2015 Jane Dyson Mainland/Southwest Community Leadership
2015 Al Etmanski Mainland/Southwest Community Leadership
2015 Robert Joseph Mainland/Southwest Community Leadership
2015 Barry Lapointe Thompson/Okanagan Business
2015 Wendy Lisogar-Cocchia Mainland/Southwest Community Leadership
2015 Saida Rasul Mainland/Southwest Community Leadership
2015 Norman Rolston Mainland/Southwest Science and Technology
2015 Jim Shepard Mainland/Southwest Business
2015 Tamara Taggart Mainland/Southwest Communications
2015 Hari Varshney Mainland/Southwest Community Leadership
2015 Sing Lim Yeo Mainland/Southwest Volunteer Service
2015 Melvin Zajac Mainland/Southwest Volunteer Service
2014 Roger H. Barnsley Vancouver Island/Coast Education
2014 Peter Bentley Mainland/Southwest Industry
2014 Dana Brynelsen Vancouver Island/Coast Professions and other occupations
2014 John Cairns Mainland/Southwest Science and Technology
2014 Tung Chan Mainland/Southwest Community Leadership
2014 William (Bill) Clifford Cariboo Professions and other occupations
2014 Douglas Coupland Mainland/Southwest Arts and Culture
2014 Gloria Cuccione Mainland/Southwest Community Leadership
2014 Leslie Diamond Mainland/Southwest Community Leadership
2014 James C. Hogg Mainland/Southwest Science and Technology
2014 Jane Knott Hungerford Mainland/Southwest Community Leadership
2014 Paul Lacerte Vancouver Island/Coast Other
2014 Don R. Lindsay Mainland/Southwest Industry
2014 H. Anne Lippert Mainland/Southwest Business
2014 Leonard Stephen Marchand Thompson/Okanagan Public Service
2014 K. Barry Marsden Mainland/Southwest Science and Technology
2014 Chester Moore Northern B.C. Arts and Culture
2014 Rudolph "Rudy" North Mainland/Southwest Community Leadership
2014 David Reed Podmore Mainland/Southwest Business
2014 John Brian Patrick "Pat" Quinn Mainland/Southwest Sports and Recreation
2014 Bob Rennie Mainland/Southwest Arts and Culture
2014 Ellis Ross Northern B.C. Community Leadership
2014 Lorne Richard Segal Mainland/Southwest Community Leadership
2014 Aubrey J. Tingle Mainland/Southwest Science and Technology
2014 Hal Weinberg Mainland/Southwest Science and Technology
2013 Peter Stephen Anderson Mainland/Southwest Community Leadership
2013 Finley Armanious Thompson/Okanagan Public Service
2013 Larry Berg Mainland/Southwest Business
2013 Sergio Cocchia Mainland/Southwest Other
2013 Donna Crocker Mainland/Southwest Volunteer Service
2013 Gregory Fahlman Vancouver Island/Coast Science and Technology
2013 Paula B. Gordon Mainland/Southwest Professions and other occupations
2013 Wendy Grant-John Mainland/Southwest Community Leadership
2013 Arthur S. Hara Mainland/Southwest Business
2013 Robert H.N. Ho Mainland/Southwest Other
2013 George William Hungerford Mainland/Southwest Community Leadership
2013 Charles J. Jago Cariboo Education
2013 Charles Henry Scudamore Mainland/Southwest Professions and other occupations
2012 David Barrett Vancouver Island/Coast Community Leadership
2012 Nancy Brown Mainland/Southwest Community Leadership
2012 A. Kim Campbell Out of Province Community Leadership
2012 Peter L. Cooperberg Mainland/Southwest Professions and other occupations
2012 Christopher Gaze Mainland/Southwest Arts and Culture
2012 Judith Guichon Thompson/Okanagan Lieutenant Governor
2012 Rick (Xwalacktun) Harry Mainland/Southwest Arts and Culture
2012 Norman B. Keevil Mainland/Southwest Science and Technology
2012 Hassan Khosrowshahi Mainland/Southwest Business
2012 Marion Lay Mainland/Southwest Sports and Recreation
2012 Carol Matthews Vancouver Island/Coast Community Leadership
2012 Djavad Mowafaghian Mainland/Southwest Community Leadership
2012 James "Jim" Ogilvie Kootenay Community Leadership
2012 Tricia Smith Mainland/Southwest Sports and Recreation
2012 Robert Thirsk Out of Province Science and Technology
2011 Luigi Aquilini Mainland/Southwest Business
2011 Peter Norman Baird Mainland/Southwest Other
2011 Gordon Campbell Mainland/Southwest Community Leadership
2011 Ken Dobell Mainland/Southwest Public Service
2011 Crystal Dunahee Vancouver Island/Coast Community Leadership
2011 David Emerson Mainland/Southwest Business
2011 Yuri Fulmer Mainland/Southwest Community Leadership
2011 Tim Jones Mainland/Southwest Community Leadership
2011 Phil Muir Northern B.C. Community Leadership
2011 James (Jim) C. O'Rourke Mainland/Southwest Industry
2011 Karen O'Shannacery Mainland/Southwest Community Leadership
2011 Jim Robson Mainland/Southwest Sports and Recreation
2011 Baljit Sethi Cariboo Community Leadership
2011 Ellen White Vancouver Island/Coast Community Leadership
2010 Jacob (Jack) Austin Mainland/Southwest Public Service
2010 Brad Bennett Thompson/Okanagan Business
2010 Robert Conrad Brunham Mainland/Southwest Science and Technology
2010 Dan Doyle Vancouver Island/Coast Public Service
2010 Frankie Edroff Vancouver Island/Coast Community Leadership
2010 John Furlong Mainland/Southwest Sports and Recreation
2010 Robert (Bob) George Hindmarch Mainland/Southwest Sports and Recreation
2010 Tony Hunt Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2010 Milan Ilich Mainland/Southwest Sports and Recreation
2010 Patricia (Patti) A.M. Leigh Mainland/Southwest Community Leadership
2010 Marco Marra Mainland/Southwest Science and Technology
2010 Julio Montaner Mainland/Southwest Science and Technology
2010 Christopher Duncan Rose Thompson/Okanagan Professions and other occupations
2010 Barbara Ward-Burkitt Cariboo Community Leadership
2010 Pauline Hilistis Waterfall Vancouver Island/Coast Community Leadership
2009 Samuel Belzberg Mainland/Southwest Business
2009 Leon Bibb Mainland/Southwest Arts and Culture
2009 Hart Buckendahl Thompson/Okanagan Science and Technology
2009 Peter Dhillon Mainland/Southwest Business
2009 D. Ross Fitzpatrick Thompson/Okanagan Business
2009 Robert Hancock Mainland/Southwest Science and Technology
2009 Michael Hayden Mainland/Southwest Science and Technology
2009 Clarence Thomas (Manny) Jules Thompson/Okanagan Community Leadership
2009 Dolores Kirkwood Mainland/Southwest Arts and Culture
2009 Brandt Louie Mainland/Southwest Business
2009 Ray Markham Cariboo Community Leadership
2009 Roy Akira Miki Mainland/Southwest Arts and Culture
2009 Linda Warren Mainland/Southwest Professions and other occupations
2008 Harold (Herb) Peter Capozzi Thompson/Okanagan Business
2008 Gordon Gibson Mainland/Southwest Public Service
2008 Edward (Ted) Hardy Harrison Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2008 Kenneth Langelier Vancouver Island/Coast Professions and other occupations
2008 Peter Legge Mainland/Southwest Community Leadership
2008 Kathy Louis Mainland/Southwest Public Service
2008 Charles Ludgate Vancouver Island/Coast Professions and other occupations
2008 Bruno Marti Mainland/Southwest Other
2008 Ann Mundigel Meraw Mainland/Southwest Sports and Recreation
2008 Peter Ransford Vancouver Island/Coast Professions and other occupations
2008 Kathy Shields Vancouver Island/Coast Sports and Recreation
2008 Kenneth William Daniel Shields Vancouver Island/Coast Sports and Recreation
2008 Mohini Singh Thompson/Okanagan Communications
2008 Arthur Freeman Vickers Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2008 Andrew Weaver Vancouver Island/Coast Environmental
2007 Michael J. Audain Mainland/Southwest Arts and Culture
2007 Sudarshan Bakshi Mainland/Southwest Communications
2007 Iain Baxter Out of Province Arts and Culture
2007 Larry Bell Thompson/Okanagan Public Service
2007 William Bennett Thompson/Okanagan Public Service
2007 Francis John Blatherwick Mainland/Southwest Professions and other occupations
2007 Max Cynader Mainland/Southwest Education
2007 Gordon Robert Diamond Mainland/Southwest Business
2007 B. Brett Finlay Mainland/Southwest Professions and other occupations
2007 Gloria Gutman Mainland/Southwest Education
2007 Josephine Mary Mills Vancouver Island/Coast Other
2007 Daphne Odjig Thompson/Okanagan Arts and Culture
2007 Steven L. (Xwĕ lī qwĕl tĕl) Point Mainland/Southwest Lieutenant Governor
2007 Patricia Mathilda Proudfoot Mainland/Southwest Professions and other occupations
2007 James Spencer Thompson/Okanagan Business
2006 Beverley Ann Busson Thompson/Okanagan Other
2006 Wallace Bakfu Chung Mainland/Southwest Community Leadership
2006 Janet Nita Connolly Northern B.C. Community Leadership
2006 Thomas Anthony Dohm Mainland/Southwest Professions and other occupations
2006 S. Larry Goldenberg Mainland/Southwest Professions and other occupations
2006 Joy Kogawa Mainland/Southwest Arts and Culture
2006 Clarence Louie Thompson/Okanagan Business
2006 Wendy Burdon McDonald Mainland/Southwest Business
2006 Gerald A.B. McGavin Mainland/Southwest Community Leadership
2006 Stephen John Nash Out of Province Sports and Recreation
2006 Murray A. Newman Mainland/Southwest Public Service
2006 Alver Chester Tait Northern B.C. Arts and Culture
2006 Erich W. Vogt Mainland/Southwest Professions and other occupations
2005 Raghbir Singh Bains Mainland/Southwest Community Leadership
2005 Denny Boyd Mainland/Southwest Communications
2005 Felix A. Durity Mainland/Southwest Professions and other occupations
2005 Charles W. (Temosen) Elliott Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2005 June E. Goldsmith Mainland/Southwest Arts and Culture
2005 Edward John Hughes Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2005 Jack Jensen Thompson/Okanagan Arts and Culture
2005 Perry Robert William Kendall Vancouver Island/Coast Professions and other occupations
2005 William Patrick Kinsella Mainland/Southwest Arts and Culture
2005 Bob Lenarduzzi Mainland/Southwest Sports and Recreation
2005 E. George MacMinn Vancouver Island/Coast Public Service
2005 Edith McGeer Mainland/Southwest Science and Technology
2005 Patrick McGeer Mainland/Southwest Science and Technology
2005 Martha C. Piper Mainland/Southwest Education
2005 Anthony von Mandl Mainland/Southwest Business
2004 Richard James Beamish Vancouver Island/Coast Environmental
2004 Thomas R. Berger Mainland/Southwest Professions and other occupations
2004 George Bowering Mainland/Southwest Arts and Culture
2004 Barbara Brink Mainland/Southwest Community Leadership
2004 Frank Arthur Calder Vancouver Island/Coast Community Leadership
2004 Leila Getz Mainland/Southwest Arts and Culture
2004 Nancy Greene Raine Thompson/Okanagan Sports and Recreation
2004 Grace M. McCarthy Mainland/Southwest Community Leadership
2004 Peter James Newbery Northern B.C. Professions and other occupations
2004 Donald Rix Mainland/Southwest Business
2004 Balwant Sanghera Mainland/Southwest Community Leadership
2004 William L. Sauder Mainland/Southwest Business
2004 Alfred J. Scow Mainland/Southwest Professions and other occupations
2004 John W. Turvey Vancouver Island/Coast Community Leadership
2003 Geoffrey E. H. Ballard Mainland/Southwest Science and Technology
2003 Irving (Ike) K. Barber Mainland/Southwest Industry
2003 Peter Brown Mainland/Southwest Business
2003 Rose Charlie Mainland/Southwest Community Leadership
2003 Debra L. Foxcroft Vancouver Island/Coast Community Leadership
2003 James (Jim) Hart Mainland/Southwest Arts and Culture
2003 Edgar F. Kaiser, Jr. Mainland/Southwest Business
2003 Trevor Linden Mainland/Southwest Sports and Recreation
2003 Roy Quock Quon Mah Mainland/Southwest Community Leadership
2003 Harry McWatters Thompson/Okanagan Business
2003 Patricia Kathleen Page Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2003 John (Jack) W. Poole Mainland/Southwest Business
2003 Dallas Richards Mainland/Southwest Arts and Culture
2003 Milton K. Wong Mainland/Southwest Business
2002 John (Jack) Patrick Blaney Mainland/Southwest Education
2002 Gathie Falk Mainland/Southwest Arts and Culture
2002 Garde Basil Gardom Mainland/Southwest Public Service
2002 Patsy George Mainland/Southwest Community Leadership
2002 Irving Allen Guttman Mainland/Southwest Arts and Culture
2002 H. Martin Kenney Mainland/Southwest Arts and Culture
2002 Norma I. Mickelson Vancouver Island/Coast Education
2002 K. George Pedersen Mainland/Southwest Education
2002 Gian Singh Sandhu Cariboo Industry
2002 Ernest Alvia (Smokey) Smith Mainland/Southwest Other
2001 Robert Bateman Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2001 Raffi Cavoukian Out of Province Arts and Culture
2001 Simon (Hwunumetse) Charlie Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2001 Judith D. Forst Mainland/Southwest Arts and Culture
2001 Chit Chan Gunn Mainland/Southwest Professions and other occupations
2001 Chester A. Johnson Mainland/Southwest Business
2001 Sarah McLachlan Mainland/Southwest Arts and Culture
2001 Beverly Nann Mainland/Southwest Community Leadership
2001 Myfanwy Spencer Pavelic Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2001 Leonel Perra Mainland/Southwest Education
2001 R. Hayward Rogers Vancouver Island/Coast Professions and other occupations
2001 Sarah-Spring Stump Cariboo Community Leadership
2001 Mervyn Wilkinson Vancouver Island/Coast Environmental
2001 Jan Willoughby Vancouver Island/Coast Community Leadership
2001 Ken Willoughby Vancouver Island/Coast Community Leadership
2001 Yosef Wosk Mainland/Southwest Other
2000 Helen Burnham Mainland/Southwest Community Leadership
2000 W. Lorne Davies Mainland/Southwest Sports and Recreation
2000 Thomas James Foord Thompson/Okanagan Business
2000 Virginia Giles Mainland/Southwest Community Leadership
2000 Murray Goldman Mainland/Southwest Community Leadership
2000 Jane Heffelfinger Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2000 Paul Frederick Howard Mainland/Southwest Science and Technology
2000 Vicky Husband Vancouver Island/Coast Environmental
2000 Diana Krall Vancouver Island/Coast Arts and Culture
2000 Victor Ling Mainland/Southwest Professions and other occupations
2000 Margaret Mitchell Mainland/Southwest Public Service
2000 Grace Elliott Nielsen Vancouver Island/Coast Community Leadership
2000 Gordon A. Smith Mainland/Southwest Arts and Culture
2000 Harvey Thommasen Vancouver Island/Coast Professions and other occupations
2000 Henry Hiroshi Wakabayashi Mainland/Southwest Professions and other occupations
1999 Jean Jacques André Vancouver Island/Coast Arts and Culture
1999 Alex A. Campbell Vancouver Island/Coast Business
1999 Eric Charman Vancouver Island/Coast Community Leadership
1999 Beverly Witter Du Gas Mainland/Southwest Professions and other occupations
1999 Timothy J. C. Frick Vancouver Island/Coast Sports and Recreation
1999 Charan Pal Singh Gill Mainland/Southwest Community Leadership
1999 Joseph Arthur Gosnell, Sr. Northern B.C. Community Leadership
1999 David G. McLean Mainland/Southwest Community Leadership
1999 J. Mavor Moore Vancouver Island/Coast Arts and Culture
1999 Geoffrey C. Robinson Mainland/Southwest Professions and other occupations
1999 Richard Stace-Smith Mainland/Southwest Science and Technology
1999 Alison Sydor Vancouver Island/Coast Sports and Recreation
1999 Nancy J. Turner Vancouver Island/Coast Environmental
1999 Winnifred Ariel Weir Kootenay Community Leadership
1998 Mark Angelo Mainland/Southwest Environmental
1998 Iona V. Campagnolo Vancouver Island/Coast Lieutenant Governor
1998 Brian A. Canfield Out of Province Business
1998 Albert Dalzell Northern B.C. Communications
1998 Kathleen Dalzell Northern B.C. Communications
1998 Kenneth V. Georgetti Mainland/Southwest Labour
1998 Hilda Gregory Mainland/Southwest Education
1998 Kazuko Komatsu Mainland/Southwest Business
1998 Charles Laszlo Mainland/Southwest Science and Technology
1998 Michael V. O'Shaughnessy Mainland/Southwest Science and Technology
1998 Jane Rule Vancouver Island/Coast Arts and Culture
1998 Martha E. Salcudean Mainland/Southwest Education
1998 Roger S. Tonkin Vancouver Island/Coast Community Leadership
1998 Roy Henry Vickers Northern B.C. Arts and Culture
1997 Geraldine Braak Vancouver Island/Coast Public Service
1997 Michael Conway Baker Mainland/Southwest Arts and Culture
1997 Frances L. Fleming Vancouver Island/Coast Education
1997 Marguerite Ford Mainland/Southwest Community Leadership
1997 Walter Gordon Hardwick Mainland/Southwest Public Service
1997 Kathleen Heddle Mainland/Southwest Sports and Recreation
1997 Margaret (Meg) G. Hickling Mainland/Southwest Education
1997 Douglas Jung Mainland/Southwest Public Service
1997 John C. Kerr Mainland/Southwest Business
1997 William Everett McKinney Mainland/Southwest Public Service
1997 Howard White Vancouver Island/Coast Arts and Culture
1996 Peter John Banks Vancouver Island/Coast Professions and other occupations
1996 Jack K. Harman Vancouver Island/Coast Arts and Culture
1996 Henry Ketcham Mainland/Southwest Business
1996 Peter Anthony Larkin Mainland/Southwest Professions and other occupations
1996 Rosalind MacPhee Mainland/Southwest Community Leadership
1996 Eleanor Malkin Mainland/Southwest Community Leadership
1996 Basil Morissette Thompson/Okanagan Other
1996 Derek Porter Mainland/Southwest Sports and Recreation
1996 Ruth Schiller Thompson/Okanagan Arts and Culture
1996 Dorothy Isabelle Stubbs Vancouver Island/Coast Community Leadership
1996 John J. Verigin Thompson/Okanagan Community Leadership
1996 George B. Zukerman Mainland/Southwest Arts and Culture
1995 Nava Ashraf Thompson/Okanagan Other
1995 Rosemary Brown Mainland/Southwest Public Service
1995 Edna Cooper Northern B.C. Community Leadership
1995 Robert Cooper Northern B.C. Community Leadership
1995 George Frederick Curtis Out of Province Education
1995 Robert Davidson Mainland/Southwest Arts and Culture
1995 Isabelle Diamond Mainland/Southwest Community Leadership
1995 David W. Foster Out of Province Arts and Culture
1995 John A. Fraser Mainland/Southwest Public Service
1995 Tara Singh Hayer Mainland/Southwest Communications
1995 David C. Lam Mainland/Southwest Public Service
1995 Dorothy T. Lam Mainland/Southwest Public Service
1995 J. Fenwick Lansdowne Vancouver Island/Coast Arts and Culture
1995 Kenneth McVay Vancouver Island/Coast Other
1995 Arthur Skidmore Mainland/Southwest Business
1995 Herbert Skidmore Mainland/Southwest Business
1995 David T. Suzuki Mainland/Southwest Science and Technology
1994 Joan Acosta Mainland/Southwest Communications
1994 Ric Careless Vancouver Island/Coast Public Service
1994 Jean Coulthard Mainland/Southwest Arts and Culture
1994 M. Rendina Hamilton Thompson/Okanagan Community Leadership
1994 Lucille Johnstone Mainland/Southwest Business
1994 Peter James Lester Northern B.C. Public Service
1994 Sophie Mae Pierre Kootenay Community Leadership
1994 William (Bill) Reid Mainland/Southwest Arts and Culture
1994 William G. Saywell Mainland/Southwest Education
1994 Martin T. Schechter Mainland/Southwest Science and Technology
1994 Michael Smith Mainland/Southwest Science and Technology
1994 Morris J. Wosk Mainland/Southwest Community Leadership
1993 F. Gordon Antoine Thompson/Okanagan Other
1993 Unity Bainbridge Mainland/Southwest Arts and Culture
1993 May Brown Mainland/Southwest Public Service
1993 Marilyn Dahl Mainland/Southwest Professions and other occupations
1993 Elida Peers Vancouver Island/Coast Community Leadership
1993 Barbara L. Pentland Mainland/Southwest Arts and Culture
1993 Ross Charles Purse Vancouver Island/Coast Community Leadership
1993 Dunc Russell Vancouver Island/Coast Community Leadership
1993 Sydney Segal Mainland/Southwest Professions and other occupations
1993 A.J. (Jim) Spilsbury Mainland/Southwest Communications
1993 Takao Tanabe Vancouver Island/Coast Arts and Culture
1993 Lorna Williams Vancouver Island/Coast Other
1992 Patricia Baird Mainland/Southwest Professions and other occupations
1992 R. Wayne Campbell Vancouver Island/Coast Professions and other occupations
1992 Suezone Chow Mainland/Southwest Science and Technology
1992 Mel Cooper Vancouver Island/Coast Business
1992 Shushma Datt Mainland/Southwest Communications
1992 Ronald Allen Eland Thompson/Okanagan Other
1992 Joan Gentles Cariboo Education
1992 Kerrin Lee-Gartner Out of Province Sports and Recreation
1992 Dorothy Livesay Vancouver Island/Coast Arts and Culture
1992 R. T. (Phil) Nuytten Mainland/Southwest Arts and Culture
1992 Carole Sabiston Vancouver Island/Coast Arts and Culture
1992 Joseph Segal Mainland/Southwest Business
1992 Wolfgang Zimmermann Vancouver Island/Coast Other
1991 Vivien E. Basco Mainland/Southwest Professions and other occupations
1991 Frank Beinder Kootenay Education
1991 Jack T. Bell Mainland/Southwest Community Leadership
1991 Bernard O. Brynelsen Mainland/Southwest Industry
1991 Edmund Desjardins Mainland/Southwest Community Leadership
1991 Jack Diamond Mainland/Southwest Business
1991 Neville (Pat) Duke Thompson/Okanagan Public Service
1991 Richard Ralph Hunt Vancouver Island/Coast Arts and Culture
1991 Asa Johal Mainland/Southwest Business
1991 Sherwin Kelly Thompson/Okanagan Community Leadership
1991 Tong Louie Mainland/Southwest Business
1991 Irene Margaret MacDonald Mainland/Southwest Sports and Recreation
1991 Gordon F. MacFarlane Mainland/Southwest Business
1991 Ian McTaggart-Cowan Vancouver Island/Coast Environmental
1991 Barbara J. Rae Mainland/Southwest Business
1991 Lawrence James Wallace Vancouver Island/Coast Public Service
1991 Harry V. Warren Mainland/Southwest Science and Technology
1990 Bryan Adams Mainland/Southwest Arts and Culture
1990 Gerald Andrews Vancouver Island/Coast Public Service
1990 Henry P. Bell-Irving Mainland/Southwest Public Service
1990 David A. Boyes Mainland/Southwest Professions and other occupations
1990 Vernon C. Brink Mainland/Southwest Education
1990 Phyllis Chelsea Cariboo Community Leadership
1990 Joseph H. Cohen Mainland/Southwest Community Leadership
1990 Helmut M. Eppich Mainland/Southwest Community Leadership
1990 Lori Fung Mainland/Southwest Sports and Recreation
1990 Gurdev S. Gill Mainland/Southwest Professions and other occupations
1990 Richard (Rick) M. Hansen Mainland/Southwest Sports and Recreation
1990 Walter C. Koerner Mainland/Southwest Business
1990 Robert H. Lee Mainland/Southwest Business
1990 Anne E. Macdonald Mainland/Southwest Arts and Culture
1990 Grace MacInnis Vancouver Island/Coast Public Service
1990 Nathaniel T. Nemetz Mainland/Southwest Public Service
1990 Margaret Ormsby Thompson/Okanagan Education
1990 James Oscar Fitzalan Orr Mainland/Southwest Other
1990 James (Jim) Allen Pattison Mainland/Southwest Business
1990 Howard E. Petch Vancouver Island/Coast Education
1990 Leslie Raymond Peterson Mainland/Southwest Education
1990 Robert G. Rogers Vancouver Island/Coast Other
1990 R. Ian Ross Vancouver Island/Coast Business
1990 Jack Shadbolt Mainland/Southwest Arts and Culture
1990 Erwin M. Swangard Mainland/Southwest Community Leadership
1990 Peter Wing Mainland/Southwest Public Service