Public Safety Lifeline Volunteer Award Winners

Each year, Public Safety Lifeline Volunteers are recognized for their outstanding contributions in each of the disciplines. Past winners are listed below.


Message from the Minister

Hello, I’m Public Safety Minister and Solicitor General Mike Farnworth. Every year, the province recognizes the contributions of a select number of outstanding volunteers through the Public Safety Lifeline Volunteer Awards.

The commitment and sacrifice displayed by these volunteers reflects the selflessness and generosity of spirit that forms the core of emergency response in B.C. I’m honoured to be able to recognize these very deserving volunteers.

Watch the Minister's video.

Minister Mike Farnworth

2021 Award Winners​

Click the links to watch the Minister give recognition to each winner.

Award Category Winner
Lifetime Achievement Award Alida Erickson, Penticton
Emergency Support Services Ralph Laidlaw, Port Coquitlam
Radio Communications Barry Glickman, Campbell River
Road Rescue Stefan Lettrari, Kaslo
Search and Rescue Trent Blair, Prince George

To nominate a volunteer that has provided outstanding contributions, complete the Volunteer Recognition Program Annual Award nomination form (PDF). Your nearest EMBC Regional Office can answer questions and accept completed forms.


Past Winners

Lifetime Achievement

Previous winners for outstanding lifetime contributions as a volunteer, with various emergency management programs.

2020: Judy Hagen, Heriot Bay

2019: Paddy Flanagan, Kaslo

2018: Andrew Spray, Vancouver Island

2017: Ron Essex, Salmon Arm

2016: George Merchant, Surrey

2015: Cindy Heslop, Victoria

2014: Ron Royston, North Vancouver

2013: Ole Edliq, Comox

2012: Joe Mandur, Terrace

2011: Bob Piggott, North Vancouver

2010: Alan Craft, Nelson

2009: Frank Whitecotton, Logan Lake

2008: Chuck Pachal, Kelowna

2007: Linda West, Victoria

2006: Wayne Merry, Atlin

Emergency Support Services

Previous winners for outstanding contributions with Emergency Support Services.

2020: Roline Sims, Kamloops

2019: Deb Chmara, Castlegar

2018: Carolynne Miller, Kamloops

2017: Deborah Reid, Victoria

2016: Wayne Hartley, Nanaimo

2015: Moira Clark, Taylor

2014: Vasantha Aruliah, Port Coquitlam

2013: Dave Dickson, Williams Lake

2012: Lyn Arikado, Kamloops

2011: Bev Stenning, Victoria

2010: Joyce McLeod, Kitimat

2009: Brenda Young, Victoria

2008: Beverly Wilson, Langford

2007: Alvina Berggren, Fort Nelson

2006: Donna Grobell, Cranbrook

2005: Bea Thalheimer, Barriere

2004: Marie Salem, Kamloops

2003: Gord Fox, Kitimat

2002: Janet & Bill Andrews, Abbotsford

2001: Bob Kennedy, Victoria

2000: Clare Fletcher, Whistler

1999: Diane Dewberry, Port McNeill

1998: June Kennedy, Port Alberni

1997: Lynn Pauwels, Lions Bay

1996: Ray Huey, Princeton

1995: Delaine Milette, Abbotsford

1994: Heather Lyle, Vancouver

1993: Susan Jersak, Powell River

1992: Beryl Stobie, Kelowna

1991: Margery Lovejoy, Sidney

Provincial Emergency Program (PEP) Air 

Previous winners for outstanding contributions with PEP Air.

2020: Lynn Van Cadsand, Smithers

2019: John Lamb, Nanaimo

2018: Bibiane (Babs) Tarasiuk, Kelowna

2017: Al & Kathy Kasatkin, Greater Vancouver Regional District

2016: Brian Dunham, Courtenay

2015: Louis Dery, Prince George

2014: Jim Spencer, Nanaimo

2013: Trevor Black, Richmond

2012: Dan & Louise Shynuk, Cranbrook

2011: Marie Woodruff, Victoria

2010:Carlene Blackmore, Creston

2009: James Norman Reed, Kamloops

2008: Chuck Henderson, Kamloops

2007: Ken Hruschak, Kelowna

2006: Fred Carey, Port Coquitlam

2005: Keith Bennett, Salmon Arm

2004: Jay Armitage, Creston

2003: Mack Schat, Smithers

2002: Tom Fisher, Richmond

2001: John Jorimann, Vernon

2000: Dale Drysdale, Port McNeill

1999: Lynn VanCadsand, Smithers

1998: Sheila Moon, Ladner

1997: Vic Schrauwen, Armstrong

1996: Graeme Johnstone, Smithers

1995: Roy Clemens, Kelowna

1994: Alton King, Cranbrook

1993: Bob Goerzen, Nanaimo

1992: George Vernon, Kamloops

1991: Charles Pachal, Kelowna

Radio Communications

Previous winners for outstanding contributions with Emergency Radio Communications.

2020: Les Dawes, Shawnigan Lake

2019: Douglas William Franklin Barry, Delta

2018: Larry Joe, Saanich

2017: Bernie Leaker, Vancouver

2016: Alan Mallett, Victoria

2015: Neil Townsend, Victoria

2014: Bill Foster, Kamloops

2013: Frank Vanderzande, Prince George

2012: Jim Forsyth, Pitt Meadows

2011: Brady Conroy, Kamloops

2010: Glenn Grieve, Terrace

2009: Dave Gillis, Langley

2008: Dave Clift, Aldergrove

2007: Norm Barton, Westbank

2006: Paul Peters, Cobble Hill

2005: Ron Essex, Salmon Arm

2004: Ed Plummer, Osoyoos

2003: John Schouten, Surrey

2002: Ken McEachern, Kamloops

2001: Graig Pearen, Prince George

2000: Kim Olfert, Terrace

1999: Dodie Lindley, Vernon

1998: Ruth Davison, Clearwater

1997: Bryan Farrar, Vancouver

1996: Ed Gorse, Sooke/Victoria

1995: John Hughes, Abbotsford

1994: George Field, Comox

1993: Bob Lindley, Vernon

1992: Jim Durance, Victoria

1991: Al Fast, Victoria

Road Rescue

Previous winners for outstanding contributions with Road Rescue

2020: Don Hunt, Kaslo

2019: Dale Hark, Cranbrook

2018: Brian Brinkhurst, Burns Lake

2017: Fernie Fire Rescue

2016: Edward Jones, Invermere

2015: Dave Laramee, Castlegar

2014: Keith Laboucan, Prince George

2013: Revelstoke Highway Rescue Society

2012: Reg Gustafson, Nakusp

2011: Jim Hurtado, Vanderhoof

2010: Rod Mudie, Hope

2009: Jay Mosley, Merritt

2008: Gord Hogaboam, Nakusp

2007: Jim Dezall, Cranbrook

2006: Peter Hartinger, Princeton

2005: Brenda & Kurt Penno, Golden

2004: John Moore, Sicamous

2003: Jim Stainton, Terrace

2002: Jordan Lawrence, New Hazelton

2001: Varinder Bhangu, Prince George

2000: Walter Mantel, Terrace

Search and Rescue

Previous winners for outstanding contributions with Search and Rescue

2020: Ed Ehrler, Sparwood

2019: Les Sakals, Clearwater

2018: Dave Merritt, Prince George 

2017: Brad Sills, Whistler 

2016: Bridget Ann Milsom, North Shore Rescue

2015: John Howe, Squamish

2014: Jack Bryceland, Chilliwack 

2013: John Rempel, Burns Lake 

2012: Walter Bucher, Smithers 

2011: Bob Zimmerman, Quesnel 

2010: Kyle Hale, Golden 

2009: Bill Meikle, Sooke

2008: Brian Lamond, Fort St. John

2007: Neil Brewer, Agassiz

2006: Swede Peterson, Prince George

2005: Chuck Elliott, Revelstoke

2004: Bob McLeod, Kitimat

2003: Jeff Smedley, Prince George

2002: Paddy Flanagan, Kaslo

2001: Linda Hillard, Victoria

2000: Dave Brewer, North Vancouver

1999: Don Blakely, Vernon

1998: Pete Wise, Vernon

1997: Peter Relkoff, Cranbrook

1996: Ross Montgomery, New Westminster

1995: Ken McDonald, Mission

1994: Jim Coe, Penticton

1993: Gord Meakin, Prince George

1992: R. Neil Grainger, Chilliwack

1991: Don Bryant, Port Alberni